Jaké jsou dnešní požadavky na kvalitní CAD/BIM nástroj? Postačí dnes, ale především v budoucnu, obyčejný CAD nástroj? V čem jsou hlavní přínosy? A do jaké kategorie se v této oblasti řadí produkt pit-CAD společnosti pit Software?
CAD – nástroj pro 2D kreslení základních výkresových dokumentací, popř. 3D, pomocí liniových prvků bez přidaných popisných informací. Dnes již je také standardem propojení CAD systémů s dalšími softwary. Neobsahuje však konkrétní stavební prvky a existuje zde větší riziko chyby vzniklé lidským faktorem.
BIM – nástroj pro informační modelování staveb je pouze částí širokého konceptu BIM. Základem je 3D model nesoucí další popisné informace jednotlivých prvků modelu a propojení s dalšími softwary (např. CAFM, výpočtové softwary, MS Excel aj.), jako možnost efektivního získávání dat z modelu a následující práci s nimi.
Požadavky na moderní CAD/BIM nástroj a pit-CAD:
Nejnovější verzi produktu pit-CAD lze zcela považovat za CAD/BIM nástroj pro projektování TZB a základní dispozice objektu. Pracuje na platformách CAD nástrojů AutoCAD / BricsCAD. Pokrývá tedy nejenom základní funkce CAD systémů, ale disponuje i nadstavbou pro komplexní BIM řešení v oblasti TZB.
Základní BIM prvky u pit-CAD:
- vkládání celých prvků konkrétního tvaru/typu (stěna, okno, zařizovací předmět apod.)
- přiřazené popisné informace (vlastnosti) u každého prvku
- možnost čerpání z internetových knihoven prvků konkrétních výrobků (VDI3805)
- přehledný 3D model dispozice objektu a komplexní TZB
- propojení se softwary pro jednotlivé profese stavebnictví
- Solar-Computer pro projektování vytápění
- Klimax pro projektování vzduchotechniky
- Alpi a Dialux pro projektování elektrotechniky
- MS Excel pro získání přehledných výstupů všech prvků modelu
- CAFM systém pit-FM pro správu a provoz majetku (staveb)
- mezinárodně uznávaná klasifikace OmniClass
- objekty, symboly v souladu s nejnovějšími normami a požadavky
- IFC formátování (závislé na platformě – BricsCAD, AutoCAD MEP, AutoCAD Architecture)
- kontroly kolizí, FM prvky v samotném CAD prostředí a další.
- eliminace chyb lidským faktorem, úspora času, zvýšení produktivity práce
Požadavky na moderní nástroje pro projektování se stále stupňují, a pokud chce být společnost konkurenceschopná, měla by držet krok s vývojem všech prvků ve stavebnictví. Zdokonalují se materiály, technologie, stroje, lidský přístup, koordinace, a samozřejmě také projekční softwary. Pomyslnou výhodou v našich zemích může být předstih západu, který tyto nové trendy zkouší a testuje před námi. My se tak dostáváme k již ověřeným metodám a postupům, které fungují a jejichž výsledky jsou prokazovány po celém světě.
Bc. Michal Faltejsek
michal.faltejsek@pitsoftware.cz